01.04.2025 • MVDr. Marián Rozložník

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O OCHORENÍ SLINTAČKY A KRÍVAČKY – ODPOVEDE NA OTÁZKY ŠIROKEJ VEREJNOSTI

 

Čo je slintačka a krívačka?

Slintačka a krívačka (SLAK), anglicky Foot and Mouth Disease (FMD)epizooticae) je akútne vysoko nákazlivé vírusové ochorenie párnokopytníkov charakterizované horúčkou, tvorbou typických pľuzgierov a áft na sliznici ústnej dutiny, na mulci, nozdrách a kopytách. Ochorenie spôsobuje vírus slintačky a krívačky patriaci medzi RNA vírusy z čeľade Picornaviridae.

Uvedomme si, že slintačka a krívačka je jednou z najnákazlivejších infekčných chorôb na svete.

Koho toto ochorenie ohrozuje a ako sa prenáša?

Najvnímavejší k infekcii je hovädzí dobytok, prasce, ovce a kozy. Človek ochorie len veľmi zriedkavo. Prenáša sa slinami, močom, trusom, mliekom a prenáša sa kontaktom s chorými zvieratami, vzduchom (až na vzdialenosť 300 km), ďalej tiež mechanicky na povrchu zvierat, človeka, nástrojov či dopravných prostriedkov.

Dá sa toto ochorenie liečiť?

Liečiť choré zvieratá je neefektívne a nehumánne. Po 2-3 týždňoch dochádza síce k samouzdraveniu zvieraťa, no vo väčšine prípadov majú zvieratá trvalé následky ktoré znehodnocujú ich kvalitu života. Zvieratá chradnú, produkcia výrazne klesá. Keďže vnímavými zvieratami na tento vírus sú tzv. hospodárske zvieratá – teda zvieratá, ktoré sú chované za účelom produkcie mlieka, mäsa a iných produktov živočíšneho pôvodu, liečba je nielenže neúčinná, ale pre farmárov aj nepredstaviteľne finančne náročná a teda neekonomická. Lacnejším a pre zvieratá aj humánnejším spôsobom je ich utratenie.

A čo vakcinácia zvierat na toto ochorenie?

Vírus SLAK má 7 druhov – sérotypov. Pred prípadnou preventívnou vakcináciou by muselo byť každé zviera 2x ročne vyšetrené na konkrétny druh vírusu (cena jedného vyšetrenia je momentálne 50 €). Z uvedeného dôvodu sa preventívna vakcinácia v krajinách EÚ nevykonáva.

Vykonáva sa však vakcinácia nakazených zvierat – núdzová vakcinácia. Jej použitím sa očakáva zníženie vylučovania vírusu do vonkajšieho prostredia, a tým zníženie rizika ďalšieho rýchleho šírenia na ďalšie vnímavé zvieratá.

Zdravotná bezpečnosť potravín

Je potrebné sa vyhýbať konzumácii nepasterizovaného mlieka, mliečnych výrobkov z nepasterizovaného mlieka alebo tepelne nedostatočne spracovaného mäsa z infikovaných zvierat. Nakupujte produkty živočíšneho pôvodu  (mäso, mlieko a mliečne výrobky..) len od predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole hygienikov.

Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z pasterizovaného mlieka, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov je bezpečná.

Dodržiavajte taktiež zásady osobnej hygieny, dôkladne si umývajte ruky mydlom a teplou vodou. A to najmä po kontakte so zvieratami a živočíšnymi produktmi.

Je veľmi dôležití veriť a dodržiavať všetky odporúčania veterinárnych lekárov.

Dodržiavanie všetkých opatrení odborníkov – veterinárnych lekárov je teraz veľmi dôležité. Vírus slintačky a krívačky bol objavený už v roku 1897. Veterinárna medicína sa odvtedy tomuto vírusu venuje vo výskumoch, a preto s ním už má skúsenosti a vie nastaviť opatrenia na zabránenie jeho šírenia. Pri tejto nákaze platí, že radikálne riešenie je najúčinejšie.


Všetkým farmárom prajeme skoré vyriešenie situácie so slintačkou a krívačkou a veterinárnym lekárom ďakujeme za ich profesionálnu prácu.