27.11.2024 / aktualizované 12.12.2024

Dňa 25.10.2024 vydalo Ministerstvo ŽP SR Usmernenie k podávaniu Ohlásení o vzniku odpadu a nakladaní s ním v roku 2025, na základe ktorého stanovilo, že ročné Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním za rok 2024 bude možné podať už len elektronicky, a to cez Informačný systém odpadového hospodárstva, tzv. ISOH. Vydané usmernenie nebolo úplné, chýbali konkrétne postupy.


Ministerstvo ŽP SR vydalo sériu krátkych návodov s cieľom

stručne popísať postupy pri podávaní týchto ohlásení

a priebežne aktualizuje vydané usmernenie.


Postup podania ohlásenia

1. Prihlásenie sa na portál ISOH

Prihlásenie prebieha na stránke ISOH prostredníctvom elektronického overenia totožnosti osoby, ktorá ohlásenie podáva, cez stránku Slovensko.sk.

Podmienkou pre prihlásenie je potrebné vlastniť občiansky preukaz s elektronickým čipom. 

2. Podanie Ohlásenia

Ohlásenie je možné podať dvomi spôsobmi – manuálne alebo čiastočne automatizovane. Čiastočne automatizovaný spôsob vyžaduje súbor s predpísanou štruktúrou dát, ktorý bude možné priamo vkladať do ISOH-u.

Stanovená štruktúra elektronického XML súboru: OhlasenieOVznikuOdpaduANakladani_v1_7.xsd


Formulár Ohlásenia je implementovaný ako štandardný elektronický formulár tzv. eForm. Formulár pozostáva zo 6 sekcií:
1 – Identifikačné údaje
2 – Organizácia
3 – Prevádzkareň
4 – Opis zariadenia
5 – Opätovné použitie, recyklácia, zhodnocovanie
6 – Nakladanie s odpadom 

Jednotlivé sekcie sú zobrazené na obrázkoch v uvedenom usmernení: https://www.isoh.gov.sk. Zobrazená je ako listinná, tak aj elektronická forma ohlásenia. Každá časť sa vypĺňa samostatne, prechod na nasledujúcu sekciu je podmienený správnym vyplnením aktuálnej sekcie.


Manuálne podanie ohlásenia

Ide o ručné vyplnenie formulára na stránke ISOH. Niektoré údaje, ako identifikačné a kontaktné údaje osoby, za ktorú sa ohlásenie podáva, sa vo formulári predvyplnia automaticky. Ďalej vyplníte sekcie formulára, ktoré sa Vás týkajú. V závere sa zobrazí rekapitulácia vyplnených údajov pre poslednú kontrolu pred odoslaním. Po záverečnej kontrole treba Ohlásenie podať a podpísať kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP), ak ním disponujete.

V prípade, ak nedisponujete elektronickým podpisom, Ohlásenie za rok 2024 môžete podať aj bez elektronického podpisu. Výnimka platí len pre Ohlásenia za rok 2024. V ďalšom roku už takáto možnosť nebude k dispozícii. Je preto potrebné si kvalifikovaný elektronický podpis zabezpečiť.

 

Čiastočne automatizované podanie ohlásenia

Vyžaduje sa súbor vo formáte XML, ktorý nahradí manuálne vyplnenie formulára. Vloženie elektronického súboru sa vykoná kliknutím na tlačidlo „Nahrať XML súbor“ v spodnej časti formulára:

Všetky ostatné činnosti sú zhodné s manuálnym podaním – nasleduje kontrola formulára, podpisovanie a odoslanie rovnakým spôsobom ako pri manuálnom podaní.

Po podaní ohlásenia sa z portálu ISOH odhlásite cez tlačidlo „Odhlásiť sa“.

 

LEŽITÉ UPOZORNENIE: jednoznačný identifikátor pre konkrétne Ohlásenie predstavuje kombinácia troch údajov: IČO + NÁZOV PREVÁDZKY + TYP DOKLADU. Za každú prevádzku sa podáva samostatné ohlásenie. V názve prevádzky sa nesmiete pomýliť a to ani počas testovania (názov nesmie byť vymyslený a nesmie byť v ňom zmenené ani jedno písmeno, číslica alebo iný znak). Za platné podania sa berú všetky posledné podané ohlásenia s uvedenou identifikáciou (kombinácia dvoch údajov: IČO + názov prevádzky + Typ dokladu). Každý nový názov v položke „názov prevádzky“ spôsobí vytvorenie ďalšieho platného ohlásenia za prevádzku s uvedeným názvom. Každá prevádzkareň musí mať jednoznačný a nemenný názov a naopak dve rôzne prevádzkarne nesmú byť nazvané rovnako (pretože informačný systém by skôr podané ohlásenie prepísal nasledujúcim ohlásením).

AKTUALIZOVANÉ: Podávanie ohlásení za viacero zariadení (v sekcii 4/6 – Opis zariadenia) 

Za každé zariadenie sa podáva samostatné ohlásenie no zároveň systém akceptuje iba posledné ohlásenie pre kombináciu IČO + Názov prevádzky + Typ dokladu. Aby nedochádzalo k prepisovaniu údajov v informačnom systéme z dôvodu, že by dve rôzne zariadenia mali rovnakú identifikáciu Ohlásenia (t. j. kombináciu uvedených troch údajov) je potrebné upresniť názov prevádzky – skombinovať ho s označením zariadenia. Treba postupovať nasledovne: do názvu prevádzky treba doplniť napríklad slovo, slovné spojenie alebo číselné označenie zariadenia. Vzorový príklad: za prevádzku Alfa pre rovnaký typ dokladu treba podať dve ohlásenia za dve zariadenia. V prvom hlásení môže byť v názve prevádzky uvedené napríklad: „Prevádzka Alfa – zariadenie č.1“ a v druhom ohlásení môže byť v názve prevádzky uvedené napríklad: „Prevádzka Alfa – zariadenie č.2“.

Prihlasovanie sa do systému a delegovanie oprávnení

    • Pre vstup do systému nie je potrebná registrácia do informačného systému. Totožnosť podávajúcej osoby sa overuje prostredníctvom portálu „slovensko.sk“. Postup prihlásenia sa je nasledovný:
      na stránke informačného systému www.isoh.gov.sk sa prihlásite cez tlačidlo „Prihlásiť“ v pravom hornom rohu.
    • následne budete presmerovaní na portál „slovensko.sk“ s výzvou na „Prihlásenie cez portál slovensko.sk“. Pre prihlasovanie sa elektronickým občiansky preukazom je potrebné mať vo svojom počítači nainštalovanú čítačku elektronického občianskeho preukazu s príslušnou aplikáciou „eID“ – klik na tlačidlo „Prihlásiť sa“.
    • zadaním BOK kódu, ktorý pozostáva zo šiestich číslic, sa držiteľ občianskeho preukazu jeho zadaním preukazuje a prihlasuje na portál slovensko.sk.
    • úspešné prihlásenie sa prejaví ihneď na stránke ISOH, kde v pravom hornom rohu (namiesto fialového pásika) bude uvedená prihlásená osoba, môže tam byť uvedené meno a priezvisko alebo názov organizácie, názov firmy a podobne. Zároveň sa rozšíri ponukové menu pre prácu s týmto systémom (napr. „Moja zóna“, „Moje podania“, „Môj profil“).

Delegovanie oprávnení (pre podávanie ohlásení)

V prípade, že za povinnú osobu podáva ohlásenie iná právnická alebo fyzická osoba, je potrebné delegovať oprávnenie. Rozsah je možné nastaviť od minima v podobe podávania elektronických formulárov bez prístupu k citlivým údajom až po úplnú kontrolu vrátane prístupu k osobnej elektronickej schránke. V prípade udelenie čiastkového oprávnenia sa delegované osoby nedostanú k citlivým údajom v elektronickej schránke konateľa. Štatutár môže delegovať oprávnenia viacerým osobám a každej z nich určiť iný rozsah oprávnení.

Delegovanie oprávnení sa vykonáva na portáli „slovensko.sk“. Konateľ vo svojej elektronickej schránke v postrannom paneli v nastaveniach zvolí voľbu „Oprávnenia osôb“.

Po vyplnení príslušných údajov (iné údaje sa vyplňujú za fyzické osoby a iné údaje sa vyplňujú za právnické osoby) sa na tej istej stránke v prehľadnej tabuľke zobrazí zoznam všetkých oprávnených osôb. Delegovanie je možné určiť trvalo (až do odvolania) alebo len na určitý čas. V prípade podávania ohlásení sa odporúča určiť tento čas na obdobie zákonného podávania ohlásení. 

Povinné osoby bez elektronického občianskeho preukazu (OP)

Nie je nevyhnutné bezpodmienečne vlastniť elektronický občiansky preukaz, je však dôležité mať aktivovanú elektronickú schránku, ktorá slúži na online komunikáciu so štátom. Elektronickú schránku na portáli slovensko.sk má automaticky zriadenú každá firma a tiež občania SR od 18 rokov. Osoby bez elektronického OP ju však nemajú aktivovanú. V tomto prípade osoba (napríklad živnostník) ktorá nevlastní elektronický OP, môže udeliť inej osobe vlastniacej elektronický OP oprávnenie na prístup do svojej elektronickej schránky v plnom rozsahu alebo v obmedzenom rozsahu. Formuláre sú dostupné na stiahnutie na portáli slovensko.sk: www.slovensko.sk/sk/dokumenty-a-tlaciva. Žiadosť treba vyplniť a zaslať na adresu Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby.

Zahraničný štatutár

Ak je štatutárny zástupca PO zahraničná osoba, táto nemá štandardne možnosť pristupovať do elektronickej schránky prostredníctvom OP s čipom, keďže jeho vydanie je viazané na občianstvo SR. V tomto prípade sa odporúča udeliť oprávnenie inej osobe s občianstvom SR, ktorá však musí disponovať OP s čipom.
Viac informácií nájdete na stránke: https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_zahranicny-statutar/
 
Zahraničný štatutár má aj ďalšiu možnosť. Ministerstvo vnútra SR podľa zákona o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci (zákon o e-Governmente) od 1. marca 2017 vydáva alternatívny autentifikátor. Alternatívny autentifikátor má formu karty s elektronickým čipom spolu s bezpečnostným osobným kódom /BOK/. Alternatívny autentifikátor sa vydáva bezplatne s dobou platnosti tri roky a slúži na prihlasovanie do elektronickej schránky na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk. Žiadosť podáva zahraničný štatutár na ktoromkoľvek oddelení cudzineckej polície. Viac informácií nájdete na stránke: https://www.minv.sk/?alternativne-autentifikatory
 
Pre štatutárov z vybraných štátov EÚ je tu ešte možnosť prihlásenia sa cez európsky občiansky preukaz. V tomto prípade sa štatutár v prvom kroku prihlasuje ako fyzická osoba a v druhom kroku požiada o sprístupnenie elektronickej schránky svojej spoločnosti.
Viac informácií nájdete na stránke: https://www.slovensko.sk/sk/eidas/informacie-o-prihlaseni-cez-ei

Testovanie systému

Ministerstvo ŽP SR 9.12.2024 sprístupní elektronický formulár v ISOH a dáva tak možnosť si celý priebeh elektronického podania Ohlásenia vopred otestovať.

Čo si môžete vyskúšať?

    • vyplnenie formulára
    • opravy položiek formulára
    • priebežné ukladanie rozpracovaných formulárov
    • exporty a importy elektronických súborov vo formáte XML
    • podpisovanie kvalifikovaným elektronickým podpisom
    • podanie ohlásenia bez elektronického podpisu
    • stiahnutie protokolu o podaní

Testovať sa bude priamo v reálnom, produkčnom prostredí. Systém je nastavený tak, že bude akceptovať iba posledné riadne podané ohlásenie. Všetky predošlé podania sa odignorujú, tzn. že všetky predošlé podania (okrem posledného) môžete využívať na testovacie účely.

Všetky podania (t. j. údaje vložené do informačného systému) do 31.12.2024 budú považované za testovacie a tieto údaje budú neskôr vymazané. Aj v prípade, že Vaše podania v priebehu roka 2024 prebehnú v poriadku, budete ich musieť zopakovať v riadnom termíne, t. j. v období od 1.1.2025 do 28.2.2025.

Krátke návody „ako“ a často kladené otázky a odpovede

1. Ako sa prihlásim na „Slovensko.sk“ ?

  • cez internetovú stránku ISOH www.isoh.gov.sk a v nej kliknúť na tlačidlo „Prihlásiť“

2. Aká je štruktúra elektronického XML súboru?

3. Ako podám opravný výkaz?

  • V prípade ručne podaného výkazu už nie je možné ho dodatočne opravovať. Ešte pred podaním ohlásenia, si do svojho počítača stiahnite jeho elektronickú podobu (súbor .xml) a tento súbor si odložte.

Ak zistíte chybu v podanom ohlásení, postupujte ako pri podaní nového ohlásenia, avšak už nie manuálnym vyplnením celého formulára, ale nahratím .xml súboru, ktorý ste si uložili. Elektronický formulár sa vyplní kompletne údajmi zo súboru a teraz môžete opraviť ktorúkoľvek položku, mazať, či dopĺňať nové záznamy. Nikdy neupravujte samotný .xml súbor. Úpravu realizujte v systéme po jeho nahratí.

Pred podaním ohlásenia si nezabudnite opäť stiahnuť jeho elektronickú podobu vo formáte .xml a následne podajte.

  • Informačný systém bude akceptovať iba posledný riadne podaný výkaz. Všetky predošlé výkazy sa anulujú. Je možné podávať ľubovoľný počet opravných súborov. Systém bude akceptovať vždy iba posledný podaný výkaz.

4. Môžem podať ohlásenie aj listinne?

  • Nie.

5. Čo robiť s prípade výpadku informačného systému, resp. nefungovania služieb týkajúcich sa podávania ohlásení?

  • V období podávania ohlásení bude zabezpečený zvýšený dohľad nad fungovaním príslušných služieb informačného systému. V prípade jeho výpadku počas pracovného dňa sa predpokladajú urgentné opravy v priebehu pracovnej doby. Pri výpadku cez víkend, vo večerných a nočných hodinách budú servisné zásahy realizované v nasledujúci pracovný deň. Pri výpadkoch je potrebné sa podľa toho zariadiť a podanie zopakovať s ohľadom na tieto reakčné časy.

Aktualizácie Ministerstva ŽP SR:

Aktualizácia 10.12.2024:
– Elektronický formulár bude sprístupnený 10.12.2024 po 16:00 hod.
– K doplňujúcim informáciám k spôsobu nakladania s odpadom pribudli skratky ZO a ZPR (v sekcii 6/6 – Nakladanie s odpadom) 
– Aktualizovaný XSD súbor (doplnený o položky ZO a ZPR)
Doplnili sme kapitolu:
– Kde je umiestnený formulár „Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním“?

Aktualizácia 4.12.2024:
Doplnili sme kapitolu:
– Podávanie ohlásení za viacero zariadení
Aktualizovali sme kapitolu:
– DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: jednoznačný identifikátor

Aktualizácia 3.12.2024:
Doplnili sme kapitolu:
– Povinné osoby bez elektronického občianskeho preukazu
Aktualizovali sme kapitolu:
– Zahraničný štatutár

Aktualizácia 29.11.2024:
Doplnili sme kapitoly týkajúce sa vstupu do informačného systému:
– Prihlasovanie sa do systému
– Delegovanie oprávnení (pre podávanie ohlásení)
– Zahraničný štatutár

Aktualizácia 27.11.2024:
V informáciách k vypĺňaniu elektronického formulára sme dnes (27.11.2024) ráno v 6. sekcii tohto formulára zverejnili údaje z číselníka kódov s nesprávnym obsahom. Ďakujeme odbornej verejnosti, ktorá nás upozornila na tento nedostatok.

 

zdroj: https://www.isoh.gov.sk/uvod.html

 

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

Tím AT CONSULT spol. s r. o.

www.atconsult.sk